DIOCESE OF KAGOSHIMA (Kagoshima)

BISHOP’S RESIDENCE
13-42, Terukunicho, Kagoshima, KAGOSHIMA, 892-0841
TEL.099-226-5100 FAX.225-0440
CHANCERY OFFICE
13-42, Terukunicho, Kagoshima, KAGOSHIMA, 892-0841
TEL.099-226-5100 FAX.225-0440
CATHEDRAL
St. Francis Xavier Church
13-42, Terukunicho, Kagoshima, KAGOSHIMA, 892-0841
TEL.099-222-3408 FAX.266-2155

Bishop

Most Reverend
Paul Kenjiro Koriyama, Bishop of Kagoshima

  1. August 20, 1942 Born in Tatsugo-cho, Kagoshima-ken
  2. March 20, 1972 Ordained Priest
  3. December 3, 2005 Appointed Bishop of Kagoshima
  4. January 29, 2006 Ordained Bishop

Predecessors

  • Msgr. Egide Roy, O.F.M. 1927-1936
  • Most Rev. Paul Aijiro Yamaguchi 1936-1940
  • Msgr. Francis Ichitaro Ideguchi 1940-1955
  • Most Rev. Joseph Asajiro Satowaki 1955-1968
  • Most Rev. Paul Shin’ichi Itonaga 1970-2006

History

    The Apostolic Prefecture of Kagoshima was established on March 18, 1927 when the two prefectures of Kagoshima and Okinawa were separated from the Nagasaki Diocese and entrusted to Canadian Franciscans. The first Apostolic Administrator was Msgr. Egide Roy, O.F.M.. Upon his resignation in 1936, Fr. Aijiro Yamaguchi was appointed as his successor, and from the following year he was concomitantly Bishop of Nagasaki. In 1940 Fr. Ichitaro Ideguchi was appointed Apostolic Prefect. After the end of World War II, Okinawa and the Southwest Islands (Amamioshima Region) came under American military occupation and came directly under the Holy See in 1947. On December 25, 1953, the Southwest Islands were returned to Japan.
    On February 25, 1955, the Apostolic Prefecture of Kagoshima was elevated to the status of a diocese, and Msgr. Asajiro Satowaki was appointed the first Bishop of Kagoshima. He was consecrated on May 3, 1955. On May 8 of the same year, the Southwest Islands were officially reunited to Kagoshima Diocese. On December 19, 1968, Bishop Satowaki was appointed Archbishop of Nagasaki and installed on March 16 of the following year. On November 15, 1969, Fr. Shin’ichi Itonaga was appointed his successor in Kagoshima. He was consecrated Bishop on January 18, 1970 and took office as Bishop of Kagoshima.
    Fr. Kenjiro Koriyama was appointed the successor of Bishop Itonaga on December 3, 2005. He was consecrated bishop on January 29, 2006 and continues to serve as Bishop of Kagoshima.

PAGE TOP